Dünya Çapında Ünlü Zhineng Qigong Masterı Jianshe Bizlere Bir Konuşma Yaptı:

Sevgili Zhineng Qigong severler,

6 Temmuz 2017 günü, çok üst düzey bir Zhineng Qigong masterı  Liu Jianshe Türkiye’ye geldi ve saat  20:00-22:00 arasında  bizlere ücretsiz olarak bir konuşma yaptı.Master Jianshe

Master Jianshe  tüm dünyada, Zhineng Qigong alanında son derece iyi tanınan, dünyanın çok çeşitli merkezlerinde yıllardır eğitim veren ve Çin’de de, tropik bir ada olan Hainan adasında kendi merkezi olan bir hocadır.

Bir İngiliz televizyonunda onunla 2013 yılında yapılan bir röportajı bilginiz için aşağıda sunuyorum. Jianshe’nin pozitif enerjisini bu videoda da görmek mümkün 🙂

Master Jianshe yıllar önce Çin’de 11 yıl faaliyet göstermiş olan ve 350.000’den fazla kişinin iyileşmesine vesile olmuş, efsanevi   “Huaxia Zhineng Qigong Araştırma Merkezi”nde  de görev yapmış bir hocadır aynı zamanda.  Bildiğiniz gibi bu  merkez Batı dünyasında “İlaçsız Hastanede” olarak anılmaktadır. (Daha fazla bilgi için bakınız Zhineng Qigong nedir?)

复件-华夏原中心1

İngilizce olarak yapılan ve tarafımdan Türkçe’ye çevrilen konuşmasında Master Jianshe, bedenimizin ve canlı cansız her maddenin enerjiden yapıldığını ve kendilerinin bu enerjiye “Qi” (çi olarak okunur) dediklerini belirtti. Çigongun ne olduğunun anlatılmasından çok deneyimlenmesi gerektiğini vurgulayan Master Jianshe, bunu deneyimlememize yardımcı olabilmek için iki eli avuç içleri birbirini görecek şekilde karşılıklı tutmamızı istedi ve gözler kapalı iken ellerin açılıp kapanması yoluyla çi enerjisini hissedebilmemize  yönelik bir çalışma yaptırdı.  Jianshe daha sonra katılımcıların gözlerini açmalarını isteyerek  ne hissettiklerini sordu. Birçok kişi ellerinde bir elektriklenme veya  karıncalanma hissettiklerini söyledi. Master Jainshe bu hissedilen enerjinin “çi” olduğunu ve “çi  ile çalışmaya çigong adının verildiğini söyledi. Master Jianshe gong kelimesinin her gün çalışma anlamına geldiğini de vurguladı.
IMG_7707

Jianshe herkesin kendisini etiketlerle tanımladığını, örneğin “Çinli”, “erkek”, “çigong hocası” gibi etiketlerinin kendisi için kullanılabileceğini; meslek, yetenek, eğitim, fiziksel özellikler ya da sahip olunanlarla ilgili olarak bu etiketlerin sayısının sınırsız olarak  arttırılabileceğini;  böyle olduğunda da aslında insanlar arasındaki farklıların ve onları  ayrıştıran unsurların daha kolay görüldüğünü söyledi.  Ancak Jianshe,  “ben kimim” diye sorulduğunda ve etiketleri dışarıda bırakarak öze inildiğinde, hatta düşünce ve inançların dahi ötesine geçildiğinde, aslında  “ben” duygusunun yine de var olduğunun görülebileceğini ve bu noktadaki “ben” duygusunun ise insanları birbirine yaklaştıran, benzer olduklarını farkettiren bir bakış açısı olduğunu söyledi.
FullSizeRender

Etiketlerle tanımlanan “ben” duygusunu “Küçük Ben” olarak tanımlayan Jianshe, etiketlerin ötesine geçen  “ben”e ise “Büyük Ben” adını verdiğini ve bu bakış açısı ile ilerlenmesinin insanları  birleştiren bir özellik olduğunu ekledi.

Diğer taraftan, dünyadaki herşey, birbirinden ayrı, farklı maddelerden yapılmış görünse bile, daha derine inildiğinde, masa, sandalye gibi cansız maddeler olduğu kadar,  hava gibi boş olduğu düşünülen ortamların ve hatta  insanlar gibi  canlı varlıkların da aslında moleküllerden, atomlardan  ve daha da öte  enerjiden oluştuğunun anlaşılabileceğini; enerji açısından bakıldığında ise aslında herşeyin  birbiri ile bağlantı içinde olduğunun farkedilmesinin daha kolay olduğuna dikkat çekti. Jianshe  “Büyük Ben”e geçilmesinin bu bağlantıyı deneyimlemenin en kolay yolu olduğunu belirtti. IMG_7683

Master Jianshe  dünyadaki herşeyin, canlı cansız, katı, sıvı, nasıl olursa olsun, herşeyin bir çi enerjisi olduğunu belirtti ve bu çerçevede vücudumuzun da çi enerjisi bulunduğunu hatırlatarak, bunlar arasında beyin hücrelerimizin çi enerjisinin ise özel bir nitelik taşıdığına dikkat çekti. Kendilerinin buna “Yiyuanti” adını verdiklerini söyledi.

Bundan sonra Master Jianshe, enerjinin birbiri ile bağlantılı olduğunu ve  düşüncemizle fiziksel dünyada değişiklik yapabileceğimizle ilgili bilgileri sıralayabileceğini ancak anlamanın en iyi yönteminin bunu deneyimlemek olduğunu belirterek, bunu deneyimlemek isteyip istemediğimizi sordu.  Tabi ki tüm konuklar heyecan içinde istediklerini belirttiler.

Bunun üzerine Master Jianshe önce herkesin ellerini dirseklerden birleştirerek iki elin orta parmaklarının aynı boyutta olup olmadığını kontrol etmelerini istedi. Herkes hemen hemen  aynı olduğunu teyid etti. Jianshe sonra herkesin gözlerini kapatmasını, bir elini kucağında sabit tutarken diğer elini serbest bırakarak aşağıya sarkıtmasını ve kolunun ve elinin zemine kadar uzadığını ve parmakların yere değdiğini hayal etmesini söyledi. Hemen sonrasında da herkesin gözlerini açmasını ve tekrar parmaklarını  ölçmelerini söyledi. Salon birden hayret ve şaşkınlık ifadeleri ile doldu 🙂 Herkes şaşkınlık içinde zemine kadar uzadığını hayal ettiği elin parmağının diğer parmaktan yaklaşık bir cm kadar uzun olduğunu gözlemledi.

Jianshe yıllar önce kendisinin de Zhineng Qigong’a ilgi duymasının bu deney sayesinde olduğunu söyledi. Jianshe,”bu duruma o kadar şaşırmıştım ki o günden sonra  Zhineng Qigong hakkında daha fazla öğrenme,  keşfetme yolculuğuna çıktım. Sonrasında da bu hayatamın parçası haline geldi” dedi.

IMG_7681

Bu deney sonrasında Jianshe bizlere,  zihnimizin çi enerjisinin  yani yiyuantinin  gücünün işte böyle etkili olduğunu, düşünülenlerin gerçekleşme gücünün bulunduğunu ve bunun aslında  herkesin, her an yaptığı bir şey olduğunu;  “büyük ben” bakış açısına  geçildiğinde ise bunu bilinçli olarak yapabilme yöntemlerine ulaşmanın yollarının açıldığını;  tüm iyileşmelerin ve tüm mucize olarak görülen değişimlerin böyle bir mekanizma ile ilerlediğini söyledi.

Bu deneyim katılımcıların konuya daha fazla ilgi duymaya başlamasına ve Master Jianshe’yi daha büyük bir dikkatle dinlemeye başlamalarına yol açtı.

IMG_7675

Jianshe’nin konuşması soru cevaplar ve deneyimleriyle ilgili paylaşımlar ile devam etti.

Toplantımız son anda duyurulmuş,  mekan son anda ayarlanabilmiş ve hatta  qigongun ne olduğunu bile bilenlerin sayısının aramızda çok az olmasına rağmen toplam  47 kişi bu konuşmayı dinlemeye geldi. Sadece Türkler de değil! Aramızda birçok yabancı katılımcı da bulunuyordu. Bu durum konunun son derece ilgi uyandırdığını görmemize yol açtı.

Toplantımız sonrasında aldığım geri bildirimlerden katılımcıların  büyük çoğunluğun konuşmayı son derece etkili ve  ufuk açıcı bulduğunu öğrendim. Benim için de çok güzel bir deneyimdi.

Tüm katılımcılara hem kendi adıma   hem de Master Jianshe adına çok teşekkür ediyorum.

Master Jianshe her yıl yaklaşık 6 ay boyunca ABD ve Avrupa ülkerinde eğitimler ve workshoplar düzenlemekte;  geri kalan 6 ayı ise kendi merkezinde eğitimler vererek geçirmektedir. Jianshe ZQ

Master Jianshe’nin merkezinin bulunduğu tropik  Hainan adasında bir workshop katılımcıları ile çekilen fotoğrafı nasıl bir yerde çalıştıklarını görebilmeniz amacıyla paylaşıyorum. Belki ileriki tarihlerde hep birlikte bu merkeze  gitme fırsatları da yaratabiliriz. (Aranızda yardımcı olabilecek seyahat acentası sahibi olanlarınız varsa lütfen benimle temas kursun.Şimdiden teşekkürler.) 2015 Jianshe
Bu Türkiye ziyareti sonrasında Master Jianshe ile,  Türkiye’yi de eğitim zincirinin içine katmamız konusunda anlaştık. Bu durumda, Türkiye’de çekilecek eğitim fotoğraflarını da en kısa zamanda bu fotoğraflara eklemeyi ümit ediyorum 🙂

Master Jianshe’nin bizlere eğitim verecek olmasını hem kendi adıma, hem de Zhineng Qigongu öğrenmek isteyenler adına büyük bir şans olarak görüyorum. Bu kadar üst düzey bir hocadan ve üstelik  “İlaçsız Hastane” gibi bir yerde  yıllarca çalışmış bir kişiden yani konuyu asıl kaynağından bilen bir kişiden  öğrenerek  ilerleme şansı elde etmek son derece güzel birşey.

Konuyla ilgileniyorsanız ve yakından takip etmek istiyorsanız lütfen aşağıda belirttiğim linkleri ziyaret edip, adınızı yazdırınız.

Bu vesileyle hepinize iyi günler diliyorum.

Saygılarımla;

Işıl Musluer
NLP ve Hipnoz Uzmanı
www.isilmusluer.com


Eğer etkinlik ve duyurularımızı takip etmek isterseniz,  lütfen web sayfamdaki  üyelik formunu doldurunuz ve not bölümüne Qigong yazınız.

Tarihi henüz belli olmamakla birlikte eğer düzenlenecek eğitime katılmayı istiyorsanız, o zaman facebook sayfamızdaki etkinlik linkine gidip kendinizi katılımcı olarak işaretleyiniz. Ayrıntılar belli olduğunda sizlerle temas kuracağım.

Facebooktaki  Zhineng Qigong Turkey – Bilgelik Çigongu grubumuza da üye olursanız, konu hakkındaki bilgi ve videolara ulaşma imkanı yakalarsınız.